4rings.pl
Geely

Geely Galaxy TT Ultra. Nowy, sportowy gracz w segmencie C proponuje rewolucyjną wydajność i osiągi Porsche

Geely Galaxy TT Ultra EV podczas dynamicznej jazdy po torze
Geely Galaxy TT Ultra EV rozwija 425 kW (578 KM) i przyspiesza do 100 km/h w 3,8 sekundy. Foto: materiały prasowe Geely.
Geely Galaxy TT Ultra zadebiutował 11 lipca 2026 roku w Chinach podczas festiwalu muzycznego Yinchuan Lanshan Music Festival w prowincji Ningxia. Pojazd w wersji Ultra (znanej również jako Global Racing Edition), jest pozycjonowany jako "nowy, w pełni elektryczny sedan klasy C z AI", który ma wyróżniać się nie tylko osiągami, ale także zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi.

Najważniejsze informacje

  • Moc 425 kW (578 KM) - wersja Ultra korzysta z dwóch silników elektrycznych i napędu na cztery koła.
  • Przyspieszenie do 100 km/h w 3,8 sekundy - kierowca ma również do dyspozycji 20-sekundowy tryb Boost.
  • Ładowanie 6C - według producenta w około 11 minut można odzyskać ponad 400 km deklarowanego zasięgu.
  • Zasięg 650 km CLTC - wartość 725 km dotyczy jednosilnikowej wersji Galaxy TT, a nie odmiany Ultra AWD.

Jak wygląda Geely Galaxy TT Ultra?

Geely Galaxy TT Ultra bazuje na stylistyce wersji standardowej, ale wzbogacono go o elementy podkreślające sportowy charakter. Wersja Ultra wyróżnia się czerwonymi akcentami przy wlotach powietrza, komponentami wykonanymi z włókna węglowego na zderzakach i lusterkach zewnętrznych oraz bardziej agresywną stylistyką przedniej i tylnej części nadwozia.
Geely Galaxy TT Ultra Global Racing Edition podczas jazdy po torze
Galaxy TT Ultra to sportowa odmiana elektrycznego fastbacka Geely z napędem na cztery koła. Foto: materiały prasowe Geely.
Auto mierzy 4999 mm długości, 1919 mm szerokości oraz około 1480 mm wysokości, przy rozstawie osi wynoszącym 2920 mm. Choć w Chinach Geely określa ten model jako sedana klasy C, rozmiarami jest to duży fastback zbliżony do Xiaomi SU7 i Zeekra 001. Konstrukcja typu fastback z aktywnym, elektrycznie sterowanym spojlerem pozwala osiągnąć współczynnik oporu powietrza na poziomie Cd 0,22. Z przodu znajdziemy zamkniętą atrapę chłodnicy oraz smukłe, zaokrąglone reflektory LED. Z boku uwagę przyciągają duże felgi, półukryte klamki oraz czterotłoczkowe zaciski hamulcowe.

Geely Galaxy TT Ultra — nadwozie i stylistyka

Element Wartość / opis
Długość 4999 mm
Szerokość 1919 mm
Wysokość około 1480 mm
Rozstaw osi 2920 mm
Typ nadwozia elektryczny fastback
Współczynnik oporu Cd 0,22
Aerodynamika aktywny, elektrycznie sterowany tylny spojler
Elementy wersji Ultra czerwone akcenty, włókno węglowe i zmienione zderzaki
Hamulce czterotłoczkowe zaciski hamulcowe
Koło Geely Galaxy TT Ultra z czerwonym czterotłoczkowym zaciskiem hamulcowym
Geely Galaxy TT Ultra otrzymał sportowe felgi i czerwone czterotłoczkowe zaciski hamulcowe. Foto: materiały prasowe Geely.

Jakie technologie znajdziemy we wnętrzu Galaxy TT Ultra?

W kabinie dominuje sportowa kolorystyka z czerwonymi akcentami oraz rozbudowane wyposażenie cyfrowe. Kierowca ma do dyspozycji dwukolorową, wielofunkcyjną kierownicę z trzema ramionami, na której umieszczono czerwony przycisk trybu sportowego.
Sportowe wnętrze Geely Galaxy TT Ultra z czerwonymi fotelami
Wnętrze Geely Galaxy TT Ultra wyróżnia się czerwonymi fotelami, perforowaną tapicerką i sportowym wykończeniem. Foto: materiały prasowe Geely.
Pojazd wyposażono w kapsułowy zestaw wskaźników, wyświetlacz HUD oraz pływający ekran centralny z systemem Flyme Auto drugiej generacji. Sportowe fotele otrzymały mocniej zaznaczone podparcie boczne, perforowaną tapicerkę i czerwone przeszycia. Ciekawym detalem w kabinie TT Ultra jest analogowy zegar umieszczony przy nawiewach klimatyzacji. Producent zadbał także o personalizację, oferując liczne punkty montażowe (magnetyczne), które pozwalają na szybkie mocowanie dedykowanych akcesoriów. Samochód wyposażono również w LiDAR, czyli sensor laserowy służący do precyzyjnego mapowania otoczenia. Całość zintegrowano z zaawansowanym systemem wspomagania kierowcy Qianli Haohan w wariancie H7. Nie oznacza to pełnej autonomii, lecz rozbudowany zestaw funkcji ADAS przeznaczony przede wszystkim na rynek chiński.

Jakie osiągi oferuje Geely Galaxy TT Ultra?

Sercem modelu TT Ultra jest architektura 800 V oraz napęd na cztery koła z dwoma silnikami elektrycznymi. Przedni silnik generuje 180 kW (245 KM), a tylny 245 kW (333 KM), co daje łączną moc systemową na poziomie 425 kW (578 KM). Geely Galaxy TT Ultra przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,8 sekundy, a jego prędkość maksymalna wynosi około 210 km/h. Kierowca ma dodatkowo dostęp do trybu Boost, który przez 20 sekund udostępnia maksymalne parametry układu napędowego. Producent deklaruje średnie zużycie energii na poziomie 12,8 kWh/100 km. Należy jednak pamiętać, że jest to wartość uzyskana według chińskich procedur i nie została jeszcze potwierdzona w niezależnych europejskich testach.

Geely Galaxy TT Ultra — dane techniczne

Parametr Wartość
Napęd AWD, dwa silniki elektryczne
Silnik przedni 180 kW (245 KM)
Silnik tylny 245 kW (333 KM)
Moc systemowa 425 kW (578 KM)
0–100 km/h 3,8 s
Prędkość maksymalna 210 km/h
Akumulator LFP CATL Shenxing, 75,2 kWh
Architektura 800 V
Zasięg wersji Ultra 650 km CLTC
Ładowanie standard 6C
Deklarowany czas ładowania około 11 minut dla ponad 400 km zasięgu CLTC
Tryb Boost maksymalne parametry przez 20 sekund

Galaxy TT Ultra a standard- różnice w zasięgu

Wersja Ultra oferuje około 650 km zasięgu CLTC, natomiast wartość 725 km dotyczy jednosilnikowej odmiany Galaxy TT. Cała gama ma obejmować warianty z napędem na tylną oś oraz wersję dwusilnikową AWD. W zależności od wersji samochód otrzymuje akumulatory o pojemności około 52,4, 63,8 lub 75,2 kWh. Deklarowany zasięg całej gamy wynosi od 540 do 725 km według chińskiej procedury CLTC. Odmiana Ultra z dwoma silnikami i napędem na cztery koła osiąga około 650 km. To ważne rozróżnienie, ponieważ moc 578 KM i zasięg 725 km nie dotyczą tego samego samochodu. Wersja Ultra oferuje najwyższe osiągi, ale jednocześnie zużywa więcej energii niż odmiana jednosilnikowa.

Na co uważać

Zasięg Galaxy TT jest podawany według chińskiej procedury CLTC, która daje bardziej optymistyczne wyniki niż europejskie WLTP. Także deklaracja odzyskania ponad 400 km w 11 minut odnosi się do zasięgu CLTC i wymaga odpowiednio wydajnej ładowarki DC. Nie należy traktować tych wartości jako gwarancji identycznych rezultatów na europejskiej autostradzie.

Jak Geely wykorzystało rozwiązania inżynieryjne, by ograniczyć masę Galaxy TT Ultra?

Geely Galaxy TT Ultra nie opiera się wyłącznie na surowej mocy, ale również na zaawansowanej optymalizacji masy. Producent zastosował koncepcję „ekstremalnego odchudzenia”, dzięki której udało się zredukować zakładaną masę pojazdu o 5,5 proc., czyli około 102,8 kg. Jednym z głównych rozwiązań jest technologia CTB, czyli Cell to Body. Akumulator stanowi element nośny konstrukcji i jest zintegrowany z nadwoziem, co pozwala ograniczyć liczbę dodatkowych elementów oraz zwiększyć sztywność całej struktury. Obudowę układu napędowego wykonano ze stopu aluminium i magnezu, natomiast elementy zawieszenia w całości z aluminium. Z przodu zastosowano układ z podwójnymi wahaczami, a z tyłu zawieszenie wielowahaczowe typu 5-link.
Lusterko Geely Galaxy TT Ultra wykonane z włókna węglowego
Wersję Ultra wyróżniają elementy z włókna węglowego zastosowane między innymi przy lusterkach i zderzakach. Foto: materiały prasowe Geely.
Komfort i trakcję wspiera adaptacyjne zawieszenie CCD oraz system określany jako „pre-aiming magic carpet”, który ma przewidywać stan nawierzchni i wcześniej dostosowywać pracę amortyzatorów. Tak znacząca redukcja masy w połączeniu z aluminiowym zawieszeniem powinna przełożyć się na większą zwinność w zakrętach, lepsze przyspieszenie i wyższą efektywność energetyczną. Rzeczywiste właściwości jezdne będzie można jednak ocenić dopiero po niezależnych testach.

Z kim będzie rywalizował Geely Galaxy TT Ultra?

Geely Galaxy TT Ultra ma ambicje zatrzeć granicę pomiędzy "technologicznym gadżetem" a "samochodem kierowcy", który ma dawać frajdę z prowadzenia, oferować osiągi i angażować osobę za kierownicą. Jego rynkowa siła nie opiera się wyłącznie na mocy 425 kW (578 KM) i przyspieszeniu do 100 km/h w 3,8 sekundy. Pojazd wyznacza nowy standard parametrami ładowania, inżynieryjnym „odchudzeniem” konstrukcji o 102,8 kg i aktywną aerodynamiką. Najbardziej naturalnymi rywalami Galaxy TT są Xiaomi SU7, BYD Seal oraz należący do tego samego koncernu Zeekr 001. Model jest również konstrukcyjnie blisko związany z Geely Galaxy E8. Porównania z Teslą Model S i Porsche Taycan w Chinach pokazują ambicje producenta, ale na obecnym etapie są przede wszystkim punktem odniesienia. Nie znamy jeszcze ceny TT Ultra, jakości prowadzenia, skuteczności hamulców podczas dłuższej dynamicznej jazdy ani zachowania akumulatora przy kolejnych szybkich ładowaniach. Na papierze Geely Galaxy TT Ultra prezentuje się jednak jak bardzo kompletna konstrukcja. Łączy sportowe osiągi, szybkie ładowanie, aktywne zawieszenie i rozbudowane funkcje AI z dużym nadwoziem i wysokim deklarowanym zasięgiem. Więcej o podstawowej odmianie znajdziesz w naszym materiale o Geely Galaxy TT. Pozostałe modele producenta opisujemy w dziale Geely, a szerszy rozwój tego rynku w sekcjach Chińskie marki oraz Samochody elektryczne.

Czy Geely Galaxy TT Ultra trafi do Polski?

Na dziś nie ma oficjalnego potwierdzenia sprzedaży Geely Galaxy TT Ultra w Polsce ani w pozostałych krajach Europy. Model został pokazany z myślą o rynku chińskim, natomiast polska oferta Geely skupia się obecnie na innej ofercie samochodów. Dodatkową niewiadomą pozostaje nazwa „TT”, która może kolidować z historycznym oznaczeniem Audi TT. Nie ma informacji o formalnym sporze prawnym, ale w przypadku eksportu Geely może zdecydować się na inne oznaczenie modelu. Nie oznacza to jednak, że technologie pokazane w Galaxy TT pozostaną wyłącznie w Chinach. Architektura 800 V, ładowanie 6C, akumulatory CATL, adaptacyjne zawieszenie i rozwiązania ograniczające masę mogą w przyszłości pojawić się również w modelach Geely przeznaczonych na rynki zagraniczne.

Werdykt 4rings.pl

Geely Galaxy TT Ultra to projekt, który ma ambicje zatrzeć granicę między technologicznym gadżetem a samochodem kierowcy. Moc 578 KM, sprint do 100 km/h w 3,8 sekundy, ładowanie 6C, aktywne zawieszenie i redukcja masy o 102,8 kg tworzą bardzo mocną specyfikację. Trzeba jednak pamiętać, że wersja Ultra oferuje 650 km CLTC, a nie 725 km, natomiast jej cena, europejska dostępność i rzeczywiste właściwości jezdne nadal pozostają nieznane.

Źródła i bibliografia

Podziel się

Czytaj więcej

Złoty Volkswagen ID. Tiguan 2027, elektryczny SUV pokazany od przodu pod kątem w studiu
Aktualności

Volkswagen ID. Tiguan debiutuje. 600 km zasięgu, znamy cenę w Niemczech

Audi RS 5 Avant obok bolidu Audi R26 zespołu Audi Revolut F1 Team przed Grand Prix Singapuru 2026
Aktualności

Audi RS 5 wyprzedane na 2026 rok. Teraz błyszczy w Formule 1

Pobrałem oficjalny komunikat BMW Group PressClub Polska bezpośrednio. Wszystkie podane w artykule dane techniczne są dokładnie potwierdzone co do liczby, ale artykuł pomija bardzo dużo materiału ze źródła — w tym podstawowe wymiary nadwozia, które nie pojawiają się w ogóle. **Krytycznie pominięte: wymiary zewnętrzne.** Komunikat zawiera osobną sekcję z wymiarami, która w artykule nie pojawia się wcale: długość 4782 mm, szerokość 1895 mm, wysokość 1635 mm, rozstaw osi 2897 mm. To podstawowa dana dla SUV-a, zwykle oczekiwana w takim artykule. **Pominięte: systemy wspomagania kierowcy SAE poziomu 2 i BMW Symbiotic Drive.** Komunikat poświęca temu osobny akapit i pytanie w sekcji Q&A: iX3 M60 xDrive oferuje asystenta autostradowego umożliwiającego jazdę bez trzymania rąk na kierownicy przy prędkości do 130 km/h, we współpracy z systemem BMW Symbiotic Drive. Artykuł nie wspomina o tym w ogóle, mimo że to istotna funkcja z punktu widzenia kupującego. **Pominięte: funkcja Soft Stop.** Komunikat opisuje ją jako "najbardziej płynny proces zatrzymywania pojazdu w historii BMW" — samochód zatrzymuje się wyłącznie za pomocą rekuperacji, bez użycia hamulców konwencjonalnych w codziennej eksploatacji. Ciekawy, konkretny szczegół techniczny, całkowicie nieobecny w artykule. **Inne istotne pominięcia:** 1. **Heart of Joy działa dziesięć razy szybciej niż dotychczasowe systemy** — artykuł wspomina sam komputer, ale pomija tę konkretną liczbę z nagłówka komunikatu. 2. **Hamulce M Sport dostępne z czerwonymi lub niebieskimi zaciskami** — pominięte. 3. **Trzy warianty aranżacji wnętrza i siedem rodzajów tapicerki**: standardowo czarna Veganza z materiałem M PerformTex; opcjonalnie Contemporary (Black, Castanea, Digital White, Agave Green) oraz BMW Individual ze skórą Merino; opcjonalnie dwukolorowe fotele M Sport Adelaide Grey — bogaty opis wnętrza całkowicie pominięty w artykule. 4. **Inspiracja wyścigowa reflektorów M Yellow Lights**: punktem odniesienia był samochód wyścigowy BMW M Hybrid V8 — ciekawy kontekst motorsportowy, nieobecny w artykule. 5. **Elementy świetlne przy nerkach BMW**: trzy segmenty inspirowane paskami BMW M — pominięte. 6. **Łopatki przy kierownicy do aktywnego wpływania na charakterystykę układu M eDrive**, przyciski Boost Mode i M Mode — pominięte. 7. **Pakiet BMW Digital Premium i aplikacje M** (M Cockpit, M Drag Meter) — pominięte. 8. **Style My Modes: Relaxed, Balanced, Excited** — pominięte. 9. **Szósta generacja technologii M eDrive**: nowy silnik EESM, akumulatory z ogniwami cylindrycznymi, możliwość ładowania dwukierunkowego — artykuł opisuje tylko fragment tych zmian (falownik 420 A, przełożenie przekładni), pomijając kontekst "szóstej generacji" i ładowanie dwukierunkowe. 10. **Relingi dachowe w kolorze Black high-gloss** — pominięte. 11. **Spojler dachowy M zwiększający docisk tylnej osi** — artykuł wspomina sam spojler, ale nie jego funkcję aerodynamiczną. **W pełni potwierdzone:** - 450 kW/612 KM, 875 Nm, 0–100 km/h w 3,9 s, 240 km/h — dokładnie zgodne. - 108,7 kWh użytecznej pojemności, architektura 800 V — dokładnie zgodne. - Zasięg do 754 km WLTP, zużycie 20,5–17,6 kWh/100 km — dokładnie zgodne. - Ładowanie DC do 400 kW, +340 km w 10 minut (ISO 12906, WLTP), AC do 22 kW — dokładnie zgodne. - Falownik 420 A zamiast 300 A, zmienione przełożenie przekładni — dokładnie zgodne. - Zamówienia od końca stycznia 2027, produkcja od wiosny 2027 w Debreczynie — dokładnie zgodne. - Adaptacyjne zawieszenie M, sportowy układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu, mechanizm różnicowy M Sport, dodatkowe łączniki stabilizatora, usztywnienia przedniej części — dokładnie zgodne. - 21-calowe obręcze M standardowo, do 22 cali opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Pakiety M Sport Exterior i BMW Iconic Glow, reflektory M Yellow Lights (tylko ze światłami mijania, zależnie od rynku) — dokładnie zgodne. - BMW Panoramic iDrive z OS X, ekran 17,9 cala, BMW 3D Head-Up Display opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Fotele M Sport z masażem, Harman Kardon 13 głośników/430 W — dokładnie zgodne. - Heart of Joy i BMW M Dynamic Performance Control — dokładnie zgodne. Rekomendacja: dodanie wymiarów nadwozia to absolutne minimum do uzupełnienia — ich brak jest zauważalny w artykule o nowym modelu SUV-a.
Aktualności

BMW iX3 M60 xDrive debiutuje z mocą 612 KM i zasięgiem do 754 km

Niebieski Jaguar Type 01 widoczny od tyłu i z boku w betonowym przejeździe
Aktualności

Jaguar Type 01 debiutuje. Elektryczne GT ma do 1030 KM

Volkswagen ID. AURA T6 widok z tyłu
Napędy

Volkswagen ID. AURA T6 trafia do klientów w Chinach. Do 660 km CLTC

NaszEauto, grafika z napisem „+82 mln zł” i samochodem elektrycznym przy ładowarce
Aktualności

NaszEauto dostaje ponad 82 mln zł. Środki także na wnioski warunkowe