4rings.pl
Denza

Denza Z9S z premierą 23 września. Do 1100 km zasięgu CLTC

Denza Z9S widziana z tyłu i z boku
Tylna część Denzy Z9S otrzymała szerokie lampy LED i sportowo ukształtowany zderzak. Foto: materiały prasowe Denza.

Denza Z9S ma wejść na rynek chiński 23 września 2026 roku. Duża elektryczna limuzyna premium marki należącej do BYD ma oferować do 1100 km zasięgu według procedury CLTC. W gamie znajdzie się odmiana RWD o mocy około 503 KM oraz trójsilnikowa wersja e3 AWD rozwijająca około 1210 KM i przyspieszająca od 0 do 100 km/h w 2,68 sekundy. Ceny przedsprzedażowe odpowiadają około 181 do 220 tys. zł po prostym przeliczeniu waluty.

Najważniejsze informacje

Planowana premiera 23 września 2026 roku
Maksymalny zasięg do 1100 km CLTC
Moc RWD około 503 KM
Moc AWD około 1210 KM
Przyspieszenie 0 do 100 km/h w 2,68 s
Cena przedsprzedażowa około 181 do 220 tys. zł po przeliczeniu
Rynek Chiny

Jaki zasięg ma Denza Z9S?

Najbardziej zasięgowa wersja Denzy Z9S ma osiągać do 1100 km według chińskiej procedury CLTC. Pozostałe konfiguracje oferują około 920 oraz 780 km CLTC. Denza opisuje 1100 km jako nowy rekord zasięgu wśród seryjnych samochodów elektrycznych, poprawiający wcześniejsze 1036 km modelu Z9GT.

CLTC nie jest jednak odpowiednikiem europejskiego WLTP. CarNewsChina podaje nieoficjalne przeliczenia wynoszące około 632 km dla odmiany 780 km CLTC, około 745 km dla wersji 920 km CLTC oraz około 891 km dla odmiany 1100 km CLTC. Nie są to oficjalne wyniki homologacyjne Denzy według WLTP, dlatego należy traktować je wyłącznie jako orientacyjny punkt odniesienia.

W kwestii akumulatorów nadal występuje rozbieżność między źródłami. CarNewsChina przypisuje odmianie 920 km baterię 102,326 kWh, wersji Flagship 1100 km pakiet 122,496 kWh, a odmianie e3 780 km ponownie 102,326 kWh. CnEVPost podaje natomiast baterię około 102,3 kWh dla wszystkich trzech wersji. Finalna specyfikacja producenta powinna rozstrzygnąć tę różnicę.

Dla porównania wcześniejsza Denza Z9GT również wykorzystuje bardzo mocny układ elektryczny oraz technologię szybkiego ładowania, a jej seryjna odmiana jest już obecna w polskim kontekście cenowym.

Jak mocna jest Denza Z9S?

Jednosilnikowa Denza Z9S z napędem na tył rozwija 370 kW, czyli około 503 KM, natomiast trójsilnikowa odmiana AWD osiąga 890 kW, czyli około 1210 KM. Najmocniejszy wariant przyspiesza od 0 do 100 km/h w 2,68 sekundy.

Priorytety poszczególnych odmian są wyraźnie rozdzielone. Wersja Flagship koncentruje się na maksymalnym zasięgu do 1100 km CLTC, natomiast e3 AWD stawia przede wszystkim na osiągi i ma oferować około 780 km CLTC.

Denza Z9S widziana z przodu
Denza Z9S ma ponad pięć metrów długości i występuje z napędem na tył oraz trójsilnikowym napędem AWD. Foto: materiały prasowe Denza.

Na co uważać

Zasięg 1100 km pochodzi z chińskiej procedury CLTC. Podawane przez CarNewsChina wartości 632, 745 i 891 km WLTP są jedynie nieoficjalnymi przeliczeniami, a nie europejską homologacją Denzy. Moc około 1210 KM dotyczy wyłącznie trójsilnikowej wersji AWD. Z9S nie ma obecnie potwierdzonego polskiego cennika.

Jak szybko ładuje się Denza Z9S?

Według informacji publikowanych przed premierą technologia Flash Charging pozwala zwiększyć poziom naładowania od 10 do 70 procent w około 5 minut, a od 10 do 97 procent w około 9 minut. Nie oznacza to pełnego ładowania od całkowicie rozładowanej baterii do 100 procent.

Z9S wykorzystuje drugą generację akumulatorów Blade Battery należących do BYD. Szczegółowa krzywa ładowania oraz warunki konieczne do osiągnięcia deklarowanych czasów będą szczególnie istotne przy ocenie modelu poza warunkami laboratoryjnymi.

Więcej o nowych technologiach stosowanych przez producentów z Państwa Środka znajdziesz w naszym dziale chińskie marki samochodów.

Jak duża i zwrotna jest Denza Z9S?

Denza Z9S mierzy 5090 mm długości, 1980 mm szerokości i 1490 mm wysokości, a rozstaw osi wynosi 3025 mm. Pomimo ponad pięciu metrów długości minimalny promień skrętu wynosi zaledwie 4,75 m dzięki standardowej skrętnej tylnej osi.

Tylne koła mogą wychylać się o około 5 stopni w obu kierunkach. System umożliwia zarówno jazdę po skosie typu crab walk, jak i manewr compass turn. Funkcje te są elementem technologii e3, a zawieszenie pneumatyczne DiSus A aktywnie kontroluje ruchy nadwozia.

Pod przednią maską znajduje się bagażnik o pojemności 120 litrów, natomiast tylny kufer mieści 470 litrów i może zostać powiększony po złożeniu oparć.

Tył Denza Z9S z aktywnym spojlerem
Tył Denzy Z9S wyróżniają smukłe lampy oraz aktywnie sterowany elektryczny spojler. Foto: materiały prasowe Denza.

Jak zbudowano nadwozie Denzy Z9S?

Konstrukcja wykorzystuje stal oraz aluminium, a materiały wysokowytrzymałe mają stanowić 91,1 procent struktury nadwozia. Według danych przytaczanych przez CarNewsChina sztywność skrętna wynosi 45 036 Nm na stopień.

Tak wysoka wartość ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa. Sztywne nadwozie ułatwia również precyzyjną pracę zawieszenia i ogranicza odkształcenia konstrukcji w samochodzie o tak wysokiej masie, mocy i osiągach.

Z9S otrzymuje także system wspomagania kierowcy God's Eye B oparty na najnowszej wersji 5.0. Zestaw korzysta z dachowego LiDAR i obsługuje między innymi prowadzenie w ruchu miejskim, jazdę autostradową oraz automatyczne parkowanie.

Co oferuje wnętrze Denzy Z9S?

Kabina Denzy Z9S została wykończona materiałami klasy premium, w tym skórą Nappa oraz zamszową podsufitką. Producent zastosował także magnetyczny panel po stronie pasażera, do którego można mocować tablet, słuchawki, pojemniki oraz inne akcesoria.

Wnętrze Denza Z9S z dużym centralnym ekranem
Wnętrze Denza Z9S łączy duży centralny ekran, cyfrowy kokpit i wykończenie typowe dla segmentu premium. Foto: materiały prasowe Denza.

Pasażerowie tylnej kanapy otrzymują 7 calowy ekran w podłokietniku służący do obsługi klimatyzacji, oświetlenia i multimediów. W całym wnętrzu przewidziano aż 44 miejsca do przechowywania drobnych przedmiotów.

Z zewnątrz Z9S wyróżniają dzielone reflektory, pełnoszerokościowy przedni panel, smukłe tylne lampy i aktywnie sterowany elektryczny spojler. Producent przewidział siedem kolorów nadwozia, między innymi Morning Purple oraz Fjord Green, a także felgi o średnicy 19 i 20 cali.

Ile kosztuje Denza Z9S?

Ceny przedsprzedażowe Denzy Z9S odpowiadają około 181 do 220 tys. zł po prostym przeliczeniu z juanów. Są to ceny obowiązujące na rynku chińskim i nie należy traktować ich jako prognozy przyszłego cennika w Polsce.

Denza Z9S. Ceny i wersje w Chinach

Wersja 920 km CLTC około 181 tys. zł
Flagship 1100 km CLTC około 198 tys. zł
e3 AWD około 1210 KM około 220 tys. zł

Kwoty wynikają z prostego przeliczenia cen 319 800, 349 800 i 389 800 juanów według kursu około 0,565 zł za 1 juana. Nie obejmują podatków, ceł, transportu, homologacji ani ewentualnej marży europejskiego importera.

Polski punkt odniesienia daje natomiast seryjna Denza Z9GT, która pokazuje, że europejskie i polskie pozycjonowanie marki może bardzo mocno różnić się od prostego przeliczenia chińskich cen.

Werdykt 4rings.pl

Denza Z9S pokazuje dwa bardzo różne oblicza elektrycznej limuzyny premium. Jedna odmiana stawia na maksymalny deklarowany zasięg, druga oferuje ponad 1200 KM i osiągi samochodu sportowego. Najciekawsze jest jednak to, że producent łączy te parametry z bardzo szybkim ładowaniem, skrętną tylną osią i rozbudowaną technologią podwozia. Dla europejskiego klienta największymi niewiadomymi pozostają oficjalny wynik WLTP, finalna konfiguracja akumulatorów oraz ewentualna dostępność Z9S poza Chinami.

Źródła i bibliografia

CarNewsChina, Denza Z9S

CnEVPost, Denza Z9S

Podziel się

Czytaj więcej

Złoty Volkswagen ID. Tiguan 2027, elektryczny SUV pokazany od przodu pod kątem w studiu
Aktualności

Volkswagen ID. Tiguan debiutuje. 600 km zasięgu, znamy cenę w Niemczech

Audi RS 5 Avant obok bolidu Audi R26 zespołu Audi Revolut F1 Team przed Grand Prix Singapuru 2026
Aktualności

Audi RS 5 wyprzedane na 2026 rok. Teraz błyszczy w Formule 1

Pobrałem oficjalny komunikat BMW Group PressClub Polska bezpośrednio. Wszystkie podane w artykule dane techniczne są dokładnie potwierdzone co do liczby, ale artykuł pomija bardzo dużo materiału ze źródła — w tym podstawowe wymiary nadwozia, które nie pojawiają się w ogóle. **Krytycznie pominięte: wymiary zewnętrzne.** Komunikat zawiera osobną sekcję z wymiarami, która w artykule nie pojawia się wcale: długość 4782 mm, szerokość 1895 mm, wysokość 1635 mm, rozstaw osi 2897 mm. To podstawowa dana dla SUV-a, zwykle oczekiwana w takim artykule. **Pominięte: systemy wspomagania kierowcy SAE poziomu 2 i BMW Symbiotic Drive.** Komunikat poświęca temu osobny akapit i pytanie w sekcji Q&A: iX3 M60 xDrive oferuje asystenta autostradowego umożliwiającego jazdę bez trzymania rąk na kierownicy przy prędkości do 130 km/h, we współpracy z systemem BMW Symbiotic Drive. Artykuł nie wspomina o tym w ogóle, mimo że to istotna funkcja z punktu widzenia kupującego. **Pominięte: funkcja Soft Stop.** Komunikat opisuje ją jako "najbardziej płynny proces zatrzymywania pojazdu w historii BMW" — samochód zatrzymuje się wyłącznie za pomocą rekuperacji, bez użycia hamulców konwencjonalnych w codziennej eksploatacji. Ciekawy, konkretny szczegół techniczny, całkowicie nieobecny w artykule. **Inne istotne pominięcia:** 1. **Heart of Joy działa dziesięć razy szybciej niż dotychczasowe systemy** — artykuł wspomina sam komputer, ale pomija tę konkretną liczbę z nagłówka komunikatu. 2. **Hamulce M Sport dostępne z czerwonymi lub niebieskimi zaciskami** — pominięte. 3. **Trzy warianty aranżacji wnętrza i siedem rodzajów tapicerki**: standardowo czarna Veganza z materiałem M PerformTex; opcjonalnie Contemporary (Black, Castanea, Digital White, Agave Green) oraz BMW Individual ze skórą Merino; opcjonalnie dwukolorowe fotele M Sport Adelaide Grey — bogaty opis wnętrza całkowicie pominięty w artykule. 4. **Inspiracja wyścigowa reflektorów M Yellow Lights**: punktem odniesienia był samochód wyścigowy BMW M Hybrid V8 — ciekawy kontekst motorsportowy, nieobecny w artykule. 5. **Elementy świetlne przy nerkach BMW**: trzy segmenty inspirowane paskami BMW M — pominięte. 6. **Łopatki przy kierownicy do aktywnego wpływania na charakterystykę układu M eDrive**, przyciski Boost Mode i M Mode — pominięte. 7. **Pakiet BMW Digital Premium i aplikacje M** (M Cockpit, M Drag Meter) — pominięte. 8. **Style My Modes: Relaxed, Balanced, Excited** — pominięte. 9. **Szósta generacja technologii M eDrive**: nowy silnik EESM, akumulatory z ogniwami cylindrycznymi, możliwość ładowania dwukierunkowego — artykuł opisuje tylko fragment tych zmian (falownik 420 A, przełożenie przekładni), pomijając kontekst "szóstej generacji" i ładowanie dwukierunkowe. 10. **Relingi dachowe w kolorze Black high-gloss** — pominięte. 11. **Spojler dachowy M zwiększający docisk tylnej osi** — artykuł wspomina sam spojler, ale nie jego funkcję aerodynamiczną. **W pełni potwierdzone:** - 450 kW/612 KM, 875 Nm, 0–100 km/h w 3,9 s, 240 km/h — dokładnie zgodne. - 108,7 kWh użytecznej pojemności, architektura 800 V — dokładnie zgodne. - Zasięg do 754 km WLTP, zużycie 20,5–17,6 kWh/100 km — dokładnie zgodne. - Ładowanie DC do 400 kW, +340 km w 10 minut (ISO 12906, WLTP), AC do 22 kW — dokładnie zgodne. - Falownik 420 A zamiast 300 A, zmienione przełożenie przekładni — dokładnie zgodne. - Zamówienia od końca stycznia 2027, produkcja od wiosny 2027 w Debreczynie — dokładnie zgodne. - Adaptacyjne zawieszenie M, sportowy układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu, mechanizm różnicowy M Sport, dodatkowe łączniki stabilizatora, usztywnienia przedniej części — dokładnie zgodne. - 21-calowe obręcze M standardowo, do 22 cali opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Pakiety M Sport Exterior i BMW Iconic Glow, reflektory M Yellow Lights (tylko ze światłami mijania, zależnie od rynku) — dokładnie zgodne. - BMW Panoramic iDrive z OS X, ekran 17,9 cala, BMW 3D Head-Up Display opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Fotele M Sport z masażem, Harman Kardon 13 głośników/430 W — dokładnie zgodne. - Heart of Joy i BMW M Dynamic Performance Control — dokładnie zgodne. Rekomendacja: dodanie wymiarów nadwozia to absolutne minimum do uzupełnienia — ich brak jest zauważalny w artykule o nowym modelu SUV-a.
Aktualności

BMW iX3 M60 xDrive debiutuje z mocą 612 KM i zasięgiem do 754 km

Niebieski Jaguar Type 01 widoczny od tyłu i z boku w betonowym przejeździe
Aktualności

Jaguar Type 01 debiutuje. Elektryczne GT ma do 1030 KM

Volkswagen ID. AURA T6 widok z tyłu
Napędy

Volkswagen ID. AURA T6 trafia do klientów w Chinach. Do 660 km CLTC

NaszEauto, grafika z napisem „+82 mln zł” i samochodem elektrycznym przy ładowarce
Aktualności

NaszEauto dostaje ponad 82 mln zł. Środki także na wnioski warunkowe