4rings.pl
Rankingi

KIA K4 wjeżdża do Europy. Nowy konkurent Golfa i Corolli zachwyca designem, technologią i ceną

KIA K4
KIA K4. Foto: materiały prasowe producenta
KIA K4. Foto: materiały prasowe producenta
KIA K4. Foto: materiały prasowe producenta

Po sukcesach modeli EV3 i Sportage, Koreańczycy ponownie rozszerzają ofertę o auto, które ma powalczyć w segmencie kompaktów. KIA K4, następca dobrze znanego Ceeda, przyciąga uwagę nie tylko świeżym i odważnym stylem, ale także dopracowaną funkcjonalnością i konkurencyjną ceną. W czasach, gdy Golf i Corolla wciąż trzymają wysoki poziom sprzedaży, K4 pojawia się jako propozycja łącząca przestrzeń, technologie i atrakcyjne warianty napędowe.

Nowy model debiutował najpierw w USA, ale od początku było jasne, że projekt powstał także z myślą o Europie. Teraz wiemy, że KIA K4 trafiła do polskiego cennika, a jej konfiguracja stanowi duże wyzwanie dla liderów segmentu.

Brutalny design i spójna globalna nazwa. KIA K4 zastępuje Ceeda

KIA od dawna zapowiadała nowy rozdział w historii kompaktowych modeli. Zmiana nazwy z Ceed na K4 była naturalnym krokiem w kierunku ujednolicenia globalnego nazewnictwa – podobnie zrobiono z innymi liniami modelowymi.

Pod względem stylistycznym K4 prezentuje zupełnie inną filozofię niż jej poprzednik. Projektanci postawili na ostrzejszą, wręcz brutalną stylistykę, która wpisuje się w nową linię wizualną marki, zbliżoną do Sportage. Wyraźnie widać także inspiracje stylistyką „Opposites United”.

Nowy kompakt jest nie tylko efektowny, ale przede wszystkim bardzo przestronny. KIA podkreśla, że K4 oferuje najwięcej miejsca na nogi z tyłu w całym segmencie, dystansując zarówno Golfa, jak i Corollę. Przy tym imponuje również pojemnością bagażnika — i to bez kompromisów dotyczących praktyczności.

Bogaty wybór silników i nacisk na hybrydy. KIA K4 przygotowana na wszystko

Choć K4 w pierwszej kolejności trafi do sprzedaży w wariantach benzynowych, to KIA nie kryje planów rozszerzenia oferty o pełną hybrydę HEV, która ma zadebiutować w 2026 roku. Ten wariant ma być alternatywą dla Corolli, od lat dominującej w segmencie hybrydowych kompaktów.

Dostępne na start wersje benzynowe:

  • 1.0 T-GDI 115 KM
  • 1.6 T-GDI 150 KM
  • 1.6 T-GDI 180 KM

Silniki 1.6 dostępne są także w wersjach GT Line, które kładą nacisk na dynamiczną jazdę. Mimo braku diesla i hybrydy plug-in, projekt został tak dobrany, aby już na starcie oferować moc i elastyczność na poziomie rywali.

Kokpit KIA K4. Foto: materiały prasowe producenta
Wnętrze KIA K4. Foto: materiały prasowe KIA

Cena KIA K4 w Polsce. Wyposażenie bazowe zawstydza konkurencję

KIA precyzyjnie przygotowała ofertę na polski rynek, ustawiając K4 w atrakcyjnej relacji ceny do wyposażenia. Już podstawowa wersja M za 107 490 zł daje pakiet, którego często nie mają auta wyższych segmentów.

  • KIA K4 M – 107 490 zł zawiera m.in.:
  • system trzech ekranów:
    ✔ 4-calowy zestaw wskaźników
    ✔ 5.3-calowy panel klimatyzacji
    ✔ 12.3-calowy ekran multimedialny z nawigacją
  • klimatyzacja automatyczna dwustrefowa
  • aktywny tempomat
  • przednie i tylne czujniki parkowania + kamera cofania
  • Apple CarPlay / Android Auto bezprzewodowo
  • usługi Kia Connect
  • kamera monitorująca koncentrację kierowcy
  • kompletny pakiet ADAS
  • pełne światła LED
  • system bezkluczykowy Smart Key

Wyżej stoją poziomy L (119 900 – 133 490 zł) oraz topowa wersja GT Line (149 990 – 154 490 zł) z najmocniejszymi jednostkami.

Czy KIA K4 to najlepszy kompakt dla rozsądnego kierowcy?

Obecnie K4 napędzana jest wyłącznie silnikami benzynowymi, a zużycie paliwa w cyklu mieszanym mieści się w przedziale 5,7–6,9 l/100 km. Nie jest to najoszczędniejsza propozycja w segmencie, ale rekompensuje to inne atuty:

  • najlepsza przestronność w klasie,
  • wysoki komfort jazdy,
  • futurystyczny design wnętrza,
  • szeroki pakiet multimediów i systemów bezpieczeństwa,
  • długoterminowa ochrona w postaci 7-letniej gwarancji, będącej jednym z najważniejszych argumentów KIA.

Wersja hybrydowa HEV zapowiada się na najciekawszy wariant — i zdecydowanie warto poczekać na jej debiut w 2026 roku.

KIA K4. Foto: materiały prasowe producenta
KIA K4. Foto: materiały prasowe KIA

Podsumowanie: KIA K4 namiesza w segmencie kompaktów

KIA K4 to samochód, który wprowadza powiew świeżości do segmentu C. Łączy brutalny styl z praktycznością i technologiami z wyższej półki, a przy tym pozostaje cenowo atrakcyjny. To propozycja, która bez kompleksów staje naprzeciw Volkswagena Golfa i Toyoty Corolla, oferując kierowcom bardzo korzystny zestaw cech: przestrzeń, jakość, wyposażenie i rozsądną cenę.

Dla wielu kierowców może to być najbardziej opłacalny kompakt na rynku — zwłaszcza z pełną hybrydą, która dopiero nadjedzie.

Podziel się

Czytaj więcej

Złoty Volkswagen ID. Tiguan 2027, elektryczny SUV pokazany od przodu pod kątem w studiu
Aktualności

Volkswagen ID. Tiguan debiutuje. 600 km zasięgu, znamy cenę w Niemczech

Audi RS 5 Avant obok bolidu Audi R26 zespołu Audi Revolut F1 Team przed Grand Prix Singapuru 2026
Aktualności

Audi RS 5 wyprzedane na 2026 rok. Teraz błyszczy w Formule 1

Pobrałem oficjalny komunikat BMW Group PressClub Polska bezpośrednio. Wszystkie podane w artykule dane techniczne są dokładnie potwierdzone co do liczby, ale artykuł pomija bardzo dużo materiału ze źródła — w tym podstawowe wymiary nadwozia, które nie pojawiają się w ogóle. **Krytycznie pominięte: wymiary zewnętrzne.** Komunikat zawiera osobną sekcję z wymiarami, która w artykule nie pojawia się wcale: długość 4782 mm, szerokość 1895 mm, wysokość 1635 mm, rozstaw osi 2897 mm. To podstawowa dana dla SUV-a, zwykle oczekiwana w takim artykule. **Pominięte: systemy wspomagania kierowcy SAE poziomu 2 i BMW Symbiotic Drive.** Komunikat poświęca temu osobny akapit i pytanie w sekcji Q&A: iX3 M60 xDrive oferuje asystenta autostradowego umożliwiającego jazdę bez trzymania rąk na kierownicy przy prędkości do 130 km/h, we współpracy z systemem BMW Symbiotic Drive. Artykuł nie wspomina o tym w ogóle, mimo że to istotna funkcja z punktu widzenia kupującego. **Pominięte: funkcja Soft Stop.** Komunikat opisuje ją jako "najbardziej płynny proces zatrzymywania pojazdu w historii BMW" — samochód zatrzymuje się wyłącznie za pomocą rekuperacji, bez użycia hamulców konwencjonalnych w codziennej eksploatacji. Ciekawy, konkretny szczegół techniczny, całkowicie nieobecny w artykule. **Inne istotne pominięcia:** 1. **Heart of Joy działa dziesięć razy szybciej niż dotychczasowe systemy** — artykuł wspomina sam komputer, ale pomija tę konkretną liczbę z nagłówka komunikatu. 2. **Hamulce M Sport dostępne z czerwonymi lub niebieskimi zaciskami** — pominięte. 3. **Trzy warianty aranżacji wnętrza i siedem rodzajów tapicerki**: standardowo czarna Veganza z materiałem M PerformTex; opcjonalnie Contemporary (Black, Castanea, Digital White, Agave Green) oraz BMW Individual ze skórą Merino; opcjonalnie dwukolorowe fotele M Sport Adelaide Grey — bogaty opis wnętrza całkowicie pominięty w artykule. 4. **Inspiracja wyścigowa reflektorów M Yellow Lights**: punktem odniesienia był samochód wyścigowy BMW M Hybrid V8 — ciekawy kontekst motorsportowy, nieobecny w artykule. 5. **Elementy świetlne przy nerkach BMW**: trzy segmenty inspirowane paskami BMW M — pominięte. 6. **Łopatki przy kierownicy do aktywnego wpływania na charakterystykę układu M eDrive**, przyciski Boost Mode i M Mode — pominięte. 7. **Pakiet BMW Digital Premium i aplikacje M** (M Cockpit, M Drag Meter) — pominięte. 8. **Style My Modes: Relaxed, Balanced, Excited** — pominięte. 9. **Szósta generacja technologii M eDrive**: nowy silnik EESM, akumulatory z ogniwami cylindrycznymi, możliwość ładowania dwukierunkowego — artykuł opisuje tylko fragment tych zmian (falownik 420 A, przełożenie przekładni), pomijając kontekst "szóstej generacji" i ładowanie dwukierunkowe. 10. **Relingi dachowe w kolorze Black high-gloss** — pominięte. 11. **Spojler dachowy M zwiększający docisk tylnej osi** — artykuł wspomina sam spojler, ale nie jego funkcję aerodynamiczną. **W pełni potwierdzone:** - 450 kW/612 KM, 875 Nm, 0–100 km/h w 3,9 s, 240 km/h — dokładnie zgodne. - 108,7 kWh użytecznej pojemności, architektura 800 V — dokładnie zgodne. - Zasięg do 754 km WLTP, zużycie 20,5–17,6 kWh/100 km — dokładnie zgodne. - Ładowanie DC do 400 kW, +340 km w 10 minut (ISO 12906, WLTP), AC do 22 kW — dokładnie zgodne. - Falownik 420 A zamiast 300 A, zmienione przełożenie przekładni — dokładnie zgodne. - Zamówienia od końca stycznia 2027, produkcja od wiosny 2027 w Debreczynie — dokładnie zgodne. - Adaptacyjne zawieszenie M, sportowy układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu, mechanizm różnicowy M Sport, dodatkowe łączniki stabilizatora, usztywnienia przedniej części — dokładnie zgodne. - 21-calowe obręcze M standardowo, do 22 cali opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Pakiety M Sport Exterior i BMW Iconic Glow, reflektory M Yellow Lights (tylko ze światłami mijania, zależnie od rynku) — dokładnie zgodne. - BMW Panoramic iDrive z OS X, ekran 17,9 cala, BMW 3D Head-Up Display opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Fotele M Sport z masażem, Harman Kardon 13 głośników/430 W — dokładnie zgodne. - Heart of Joy i BMW M Dynamic Performance Control — dokładnie zgodne. Rekomendacja: dodanie wymiarów nadwozia to absolutne minimum do uzupełnienia — ich brak jest zauważalny w artykule o nowym modelu SUV-a.
Aktualności

BMW iX3 M60 xDrive debiutuje z mocą 612 KM i zasięgiem do 754 km

Niebieski Jaguar Type 01 widoczny od tyłu i z boku w betonowym przejeździe
Aktualności

Jaguar Type 01 debiutuje. Elektryczne GT ma do 1030 KM

Volkswagen ID. AURA T6 widok z tyłu
Napędy

Volkswagen ID. AURA T6 trafia do klientów w Chinach. Do 660 km CLTC

NaszEauto, grafika z napisem „+82 mln zł” i samochodem elektrycznym przy ładowarce
Aktualności

NaszEauto dostaje ponad 82 mln zł. Środki także na wnioski warunkowe