4rings.pl
Rynek

Audi liderem hybryd premium w Polsce. Q5 odpowiada za niemal co trzecią rejestrację

Audi Q5 e-hybrid, biały SUV plug in i najpopularniejsza hybryda Audi w Polsce w 2026 roku, zbliżenie przedniego pasa
Audi Q5 e-hybrid, najpopularniejszy model PHEV marki w Polsce po dziesięciu miesiącach 2026 roku. Foto: materiały prasowe Audi

Rejestracje Audi PHEV w Polsce dały marce pierwsze miejsce w segmencie premium po pierwszych dziesięciu miesiącach 2026 roku. Od stycznia do października zarejestrowano 3508 samochodów PHEV tej marki, o 81,95 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2025 roku. Największy wkład w ten wynik ma Audi Q5 e-hybrid z 1097 rejestracjami. Statystyki pokazują też wyraźnie szybszy wzrost hybryd Audi niż samochodów całkowicie elektrycznych, choć sam październik przyniósł bardzo mocny wynik modeli BEV.

Najważniejsze informacje

  • Okres: styczeń do października 2026 roku.
  • Audi PHEV: 3508 rejestracji, wzrost o 81,95 proc. rok do roku.
  • Pozycja: pierwsze miejsce wśród marek premium w Polsce.
  • Najpopularniejszy model: Q5 e-hybrid, 1097 rejestracji i 31,3 proc. wyniku Audi PHEV.
  • Audi BEV: 1938 rejestracji, wzrost o 2,7 proc.
  • Październik: 308 PHEV i 525 BEV, pierwsze miejsce Audi w segmencie premium także w kategorii BEV w tym miesiącu.

Ile hybryd plug-in Audi zarejestrowano w Polsce w 2026 roku?

Od stycznia do końca października 2026 roku w Polsce zarejestrowano 3508 nowych hybryd plug-in Audi, co dało marce pierwsze miejsce wśród producentów premium. To wzrost o 81,95 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, zgodnie z danymi IBRM SAMAR przytoczonymi przez Audi Polska. W samym październiku zarejestrowano 308 takich samochodów. Ważne, że mowa o rejestracjach, a nie liczbie zamówień w salonach. Audi prowadzi w segmencie premium, ale nie oznacza to pierwszego miejsca na całym polskim rynku PHEV.

W marcu Audi informowało o wzroście rejestracji PHEV o 246 proc. rok do roku po dwóch miesiącach, podczas gdy po dziesięciu miesiącach dynamika wynosi 81,95 proc. Różnica wskazuje na niższe tempo procentowego wzrostu w dłuższym okresie, nie na spadek samej liczby rejestracji. Nie porównujemy tu identycznych przedziałów czasowych, a na rezultat wpływa również baza z 2025 roku.

Dlaczego Audi Q5 e-hybrid prowadzi w rankingu hybryd marki?

Audi Q5 e-hybrid odpowiada za 1097 rejestracji, czyli około 31,3 proc. wszystkich nowych PHEV Audi zarejestrowanych w Polsce od stycznia do października. To niemal co trzeci samochód tej kategorii w gamie marki. Q5 wyprzedza drugie w zestawieniu Q8 e-hybrid o 543 egzemplarze, osiągając wynik blisko dwa razy większy. Producent wskazuje na pojemny akumulator i inteligentne zarządzanie napędem jako zalety Q5, ale same statystyki nie pozwalają stwierdzić, że właśnie te cechy zdecydowały o zakupach. Znaczenie mogły mieć również dostępność samochodów, oferty finansowania i struktura dostaw.

Rejestracje Audi PHEV w Polsce 2026, białe Audi Q5 e-hybrid Sportback podczas jazdy, widok od tyłu
Audi Q5 e-hybrid Sportback podczas jazdy w pobliżu portu. Foto: materiały prasowe Audi.

Jak wypadły Audi Q8, Q7 i A5 e-hybrid?

Za Q5 znalazły się trzy modele z niemal identycznymi wynikami: Q8 e-hybrid z 554 rejestracjami, Q7 e-hybrid z 541 i A5 e-hybrid z 538. Między drugim a czwartym miejscem różnica wynosi zaledwie 16 aut. Łącznie te cztery modele odpowiadają za 2730 rejestracji, czyli 77,8 proc. całego wyniku Audi PHEV. Pozostałe 778 samochodów to 22,2 proc. rejestracji. Bez szczegółowej tabeli producenta nie można jednak przypisać tej liczby konkretnym modelom.

Najpopularniejsze Audi PHEV w Polsce

Q5 e-hybrid109731,3% rejestracji PHEV Audi
Q8 e-hybrid55415,8% rejestracji PHEV Audi
Q7 e-hybrid54115,4% rejestracji PHEV Audi
A5 e-hybrid53815,3% rejestracji PHEV Audi

Styczeń do października 2026 roku. Źródło: Audi Polska / IBRM SAMAR. Udziały wyliczone przez redakcję 4rings.pl.

Oferta Audi obejmuje również inne zelektryfikowane modele. Wśród nich jest Audi Q3 e-hybrid, którego zmiany na rok modelowy 2027 opisywaliśmy na 4rings.pl. Osobnym przykładem rozszerzania gamy jest Audi A6 allroad PHEV. Obecność tych modeli w ofercie lub zapowiedziach nie stanowi jednak dowodu, że odpowiadały za określoną część 778 pozostałych rejestracji.

Na co uważać?

  • Audi jest liderem rejestracji PHEV w segmencie premium, nie na całym rynku.
  • Liczby oznaczają rejestracje nowych samochodów, a nie zamówienia.
  • Wzrost o 81,95 proc. dotyczy tylko PHEV Audi, natomiast 2,7 proc. dotyczy BEV tej marki.
  • Październikowy wynik 525 BEV daje pierwsze miejsce w segmencie premium w tym miesiącu, nie automatycznie za cały rok.
  • Korzyści z PHEV zależą między innymi od regularnego ładowania.

Czy hybrydy plug-in Audi rosną szybciej niż samochody elektryczne?

Tak. Rejestracje Audi PHEV wzrosły o 81,95 proc. rok do roku, a aut całkowicie elektrycznych tej marki o 2,7 proc. Od stycznia do października 2026 roku zarejestrowano 1938 nowych Audi BEV. Razem z 3508 hybrydami PHEV daje to 5446 samochodów obu kategorii, z czego 64,4 proc. stanowią PHEV, a 35,6 proc. BEV. To proporcja wyłącznie w obrębie tych dwóch napędów, nie udział w całej sprzedaży Audi. Różnica dynamiki to 79,25 punktu procentowego. Na podstawie opublikowanych procentów można oszacować, że rok wcześniej marka zarejestrowała około 1928 PHEV i około 1887 BEV, a więc wyniki obu grup były zbliżone. Są to przybliżenia redakcyjne, nie osobno potwierdzone wartości źródłowe.

Rejestracje Audi PHEV w Polsce w 2026 roku, białe Audi Q5 e-hybrid Sportback podczas jazdy, widok z przodu pod kątem.
Audi Q5 e-hybrid Sportback, dynamiczne ujęcie z przodu. Foto: materiały prasowe Audi.

Sam październik przyniósł inny obraz: 525 rejestracji BEV wobec 308 PHEV. Elektrycznych Audi było w tym miesiącu o 217 więcej, a marka zajęła pierwsze miejsce wśród producentów premium w kategorii BEV. Dane nie dowodzą jednak, że wszystkie samochody elektryczne w Polsce rozwijają się wolniej niż hybrydy. Dla kierowcy wybór między tymi napędami zależy od dostępu do ładowania, długości codziennych tras i całkowitego kosztu użytkowania. PHEV może pozwalać na jazdę lokalną z wykorzystaniem energii elektrycznej i długie podróże z silnikiem spalinowym, ale bez systematycznego ładowania korzyści mogą się zmniejszyć.

Werdykt 4rings.pl

Audi ma silną pozycję w polskim segmencie premium PHEV, a Q5 e-hybrid odpowiada za prawie jedną trzecią jego rejestracji. Wzrost o niemal 82 proc. pokazuje, że liczba rejestracji hybryd Audi zwiększyła się zdecydowanie szybciej niż aut całkowicie elektrycznych marki. Jednocześnie bardzo dobry październikowy wynik BEV przypomina, że obie technologie mają istotne znaczenie w gamie producenta. Statystyka rejestracji nie wskazuje jednak najlepszego napędu dla każdego nabywcy. Decydują warunki jazdy, ładowania i koszty użytkowania.

Podziel się

Czytaj więcej

Lynk & Co 900L, bordowy siedmiomiejscowy SUV PHEV marki Geely o długości 5280 mm, widok z przodu
Chińskie marki

Lynk & Co 900L ma 5,28 m długości i 7 miejsc. Nowy SUV Geely przypomina Range Rovera

Yangwang U9 Xtreme podczas rekordowej próby prędkości 503,17 km/h na drodze w Abu Zabi
Chińskie marki

Yangwang U9 Xtreme przekroczył 500 km/h. BYD osiągnął 503,17 km/h

GAC Aion Ray 7, żółty elektryczny sedan o mocy 245 KM, widok z przodu i z boku
Chińskie marki

GAC Aion Ray 7 od 76 300 zł. Sedan z napędem Huawei i zasięgiem 702 km CLTC

CAVËN Hommage 26, pomarańczowy restomod Lamborghini Gallardo widziany z przodu i z góry
Aktualności

CAVËN Hommage 26. Giugiaro przywraca Lamborghini Gallardo z V10 i manualem

Škoda Octavia Hybrid w czerwonym kolorze, tylna część nadwozia z oznaczeniem Hybrid na klapie bagażnika
Aktualności

Škoda Octavia z pełną hybrydą HEV. 170 KM i ceny od 134 800 zł

Nowa hybryda Toyoty z czterocylindrowym silnikiem benzynowym 1.5 i zintegrowanym zespołem napędu elektrycznego
Napędy

Toyota zapowiada nową hybrydę 1.5. Spalanie ma spaść o ponad 15%