4rings.pl
Premiery samochodów

Nowa Kia Seltos wjeżdża do Europy. Ma 536 l bagażnika i hybrydę e-AWD

Nowa Kia Seltos drugiej generacji podczas europejskiej premiery
Nowa Kia Seltos po raz pierwszy oficjalnie trafia do europejskiej gamy producenta. Foto: materiały prasowe Kia.

Kia Seltos drugiej generacji po raz pierwszy oficjalnie trafia do europejskiej gamy producenta. Kompaktowy SUV zaoferuje bagażnik mieszczący do 536 l, benzynowy silnik 1.6 T-GDI oraz pełną hybrydę, dostępną również z elektrycznie realizowanym napędem e-AWD. Polski cennik, termin rozpoczęcia zamówień i ostateczna lista wersji nie zostały jeszcze ogłoszone.

Najważniejsze informacje

  • Kia Seltos po raz pierwszy oficjalnie trafia do europejskiej gamy marki jako druga generacja globalnego SUV-a.
  • Samochód mierzy około 4,43 m długości, ma rozstaw osi wynoszący około 2,69 m i bagażnik o pojemności do 536 l.
  • Zapowiadana gama obejmuje silnik 1.6 T-GDI oraz pełną hybrydę, oferowaną z napędem na przód lub systemem e-AWD.
  • Hybryda ma otrzymać funkcje V2L i Stay Mode oraz możliwość holowania przyczepy o masie do 1000 kg.
  • Kia nie podała jeszcze polskich cen, a ostateczne parametry i wyposażenie mogą różnić się zależnie od rynku.

Dlaczego Kia Seltos trafia do Europy dopiero teraz?

Seltos ma wzmocnić ofertę Kii w europejskim segmencie kompaktowych SUV-ów, pomiędzy mniejszymi crossoverami, a większym Sportage.

Pierwsza generacja była dobrze znana między innymi w Korei, Ameryce Północnej i na wybranych rynkach azjatyckich, ale nie należała do podstawowej europejskiej gamy marki. Druga odsłona została przygotowana z myślą o szerszej obecności na świecie, w tym o wymaganiach kierowców ze Starego Kontynentu.

Seltos wchodzi do zatłoczonego segmentu, w którym rywalizują Volkswagen T-Roc, Nissan Qashqai, Skoda Karoq i Hyundai Kona. Kia chce odpowiedzieć przestronnym wnętrzem, dużym bagażnikiem, wyrazistą stylistyką oraz wyborem pomiędzy napędem benzynowym i pełną hybrydą.

Nie należy jednak automatycznie przedstawiać Seltosa jako taniego Sportage. O faktycznym miejscu nowego modelu w gamie zdecydują ceny, wyposażenie seryjne i warianty napędowe przygotowane dla poszczególnych państw.

Nowa Kia Seltos podczas jazdy po europejskiej drodze
Europejska Kia Seltos otrzymała podwozie i układ kierowniczy dostrojone do lokalnych warunków drogowych. Foto: materiały prasowe Kia.

Jak duża jest nowa Kia Seltos?

Przy długości 4,43 m Kia Seltos należy do kompaktowych SUV-ów, ale pod względem pojemności bagażnika może rywalizować z większymi modelami.

Nadwozie mierzy 4430 mm długości, 1830 mm szerokości i 1600 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2690 mm. Takie proporcje powinny zapewnić przestronne wnętrze, bez rozrastania auta do gabarytów dużego rodzinnego SUV-a.

Jednym z najmocniejszych argumentów modelu jest bagażnik mieszczący do 536 l. To parametr istotny dla rodzin, osób przewożących wózek dziecięcy, sprzęt rekreacyjny albo większy bagaż podczas wakacyjnych wyjazdów.

Kia Seltos – najważniejsze dane

Parametr Zapowiadane dane
Długość 4430 mm
Szerokość 1830 mm
Wysokość 1600 mm
Rozstaw osi 2690 mm
Bagażnik do 536 l
Silnik benzynowy 1.6 T-GDI, 180 KM
Hybryda FWD 154 KM
Hybryda e-AWD 178 KM
Uciąg wersji spalinowej do 1300 kg
Uciąg hybrydy do 1000 kg

Czym Kia Seltos różni się od Niro i Sportage?

Seltos ma być bardziej klasycznym SUV-em niż Niro oraz mniejszą i potencjalnie przystępniejszą propozycją od Sportage.

Kia Niro została zaprojektowana przede wszystkim wokół napędów zelektryfikowanych. Ma bardziej opływowe nadwozie crossovera i trafia do klientów, którzy wysoko stawiają niskie zużycie paliwa oraz możliwość wyboru wersji hybrydowej, plug-in albo elektrycznej.

Seltos stawia na bardziej pionową sylwetkę, wyższą linię maski, mocniej zaznaczone nadkola i tradycyjne proporcje SUV-a. Może więc zainteresować kierowców oczekujących wyższej pozycji za kierownicą, regularnie ukształtowanej kabiny i bardziej terenowego wyglądu.

Sportage pozostanie większym i prawdopodobnie wyżej pozycjonowanym modelem. Nowy Seltos może częściowo konkurować z jego podstawowymi odmianami, ale bez oficjalnego cennika nie sposób jeszcze ocenić, jaki odstęp Kia pozostawi między tymi samochodami.

Aktualne ceny i pozycję większego modelu na polskim rynku opisujemy w materiale o tym, dlaczego Kia Sportage stała się jednym z najpopularniejszych SUV-ów w Polsce.

Jak wygląda nadwozie i wnętrze nowego Seltosa?

Nowa Kia Seltos korzysta z filozofii stylistycznej Opposites United i elementów znanych z najnowszych modeli elektrycznych producenta.

Przód otrzymał szeroki, wysoko poprowadzony panel, pionowe motywy świateł LED oraz mocno zaznaczone narożniki nadwozia. Kanciasta sylwetka i wyraźnie zarysowane nadkola mają nadać autu bardziej zdecydowany charakter niż w przypadku typowego miejskiego crossovera.

Z tyłu zastosowano geometryczne oświetlenie biegnące przez znaczną część klapy. Pionowe fragmenty lamp i rozbudowany zderzak optycznie poszerzają samochód oraz zbliżają jego wygląd do nowszych konstrukcji z rodziny Kia EV.

Tył nowej Kii Seltos podczas jazdy po europejskiej drodze
Tył nowej Kii Seltos wyróżnia geometryczny układ świateł LED i masywnie ukształtowany zderzak. Foto: materiały prasowe Kia.

W kabinie głównym elementem jest szeroki panel obejmujący cyfrowe wskaźniki oraz centralny ekran systemu multimedialnego. Kia zachowała fizyczne przyciski do obsługi części najczęściej wykorzystywanych funkcji, dzięki czemu kierowca nie będzie musiał sterować wszystkim z poziomu ekranu dotykowego.

Wnętrze nowej Kii Seltos z panoramicznym panelem ekranów
Wnętrze nowej Kii Seltos łączy panoramiczny panel ekranów z fizycznymi przyciskami obsługi najważniejszych funkcji. Foto: materiały prasowe Kia.

Wyposażenie ma obejmować łączność online, aktualizacje oprogramowania oraz rozbudowany pakiet systemów wspomagających kierowcę. Ostateczny zakres wyposażenia będzie zależał od wersji i konkretnego rynku.

Stylistyczne inspiracje nowszymi samochodami na prąd można zauważyć również w mniejszej Kii EV2 przygotowanej z myślą o europejskim rynku.

Jakie napędy dostanie Kia Seltos w Europie?

Zapowiadana europejska gama obejmuje turbodoładowany silnik benzynowy 1.6 T-GDI oraz pełną hybrydę dostępną z napędem na przednią oś albo systemem e-AWD.

Wersja spalinowa ma korzystać z jednostki 1.6 T-GDI o mocy 180 KM. W zależności od rynku może być łączona z przekładnią manualną albo dwusprzęgłową skrzynią automatyczną. Kia nie opublikowała jeszcze jednej, wspólnej konfiguracji dla wszystkich krajów europejskich.

Pełna hybryda ma oferować 154 KM w odmianie z napędem na przednią oś oraz 178 KM w wersji e-AWD. W tym drugim wariancie dodatkowy silnik elektryczny wspomaga tylną oś bez stosowania klasycznego mechanicznego połączenia z przednią częścią układu napędowego.

Takie rozwiązanie ma poprawiać trakcję na mokrej, zaśnieżonej lub luźnej nawierzchni, ale nie zmieni Seltosa w samochód terenowy. System e-AWD należy traktować przede wszystkim jako wsparcie podczas codziennej jazdy w trudniejszych warunkach.

Hybryda otrzyma także funkcję Vehicle-to-Load, umożliwiającą zasilanie urządzeń zewnętrznych energią zgromadzoną w samochodzie. Stay Mode ma z kolei pozwalać na korzystanie z wybranych funkcji kabiny podczas postoju.

Kia deklaruje uciąg do 1000 kg dla hybrydy. Odmiana niehybrydowa ma móc holować przyczepę o masie do 1300 kg. Producent podkreśla jednak, że wszystkie parametry pozostają wartościami docelowymi do czasu zakończenia homologacji.

Czy Kia Seltos może zagrozić T-Rocowi, Qashqaiowi i Karoqowi?

Seltos ma odpowiednią przestrzeń, napędy i wyposażenie, by rywalizować z popularnymi kompaktowymi SUV-ami, ale o jego sukcesie zdecyduje przede wszystkim cena.

Volkswagen T-Roc jest bardziej miejski, Nissan Qashqai mocno stawia na napędy zelektryfikowane, a Skoda Karoq pozostaje jednym z najbardziej praktycznych modeli w klasie. Hyundai Kona jest natomiast bliskim rywalem pod względem pochodzenia, technologii oraz pozycji w gamie.

Seltos odpowiada bagażnikiem mieszczącym do 536 l, wyrazistym nadwoziem, pełną hybrydą i możliwością wyboru e-AWD. Funkcja V2L może dodatkowo odróżnić go od bardziej konwencjonalnych konkurentów.

Bez polskiego cennika nie można jednak stwierdzić, że Kia będzie wyraźnie tańsza. Jeśli różnica względem Sportage okaże się niewielka, część klientów zapewne wybierze większy model. Przy cenie bliższej T-Rocowi, Karoqowi i Konie Seltos może stać się znacznie ciekawszą propozycją.

Na co uważać

Dane techniczne zaprezentowane przed pełną homologacją mogą się jeszcze zmienić, a wyposażenie widoczne na zdjęciach nie musi trafić do każdej wersji. Nie ma również podstaw, aby ceny z innych państw przedstawiać jako zapowiedź polskiego cennika. O tym, czy Seltos rzeczywiście będzie tańszą alternatywą dla Sportage, będzie można powiedzieć dopiero po publikacji oficjalnej oferty Kia Polska.

Co europejski debiut Seltosa oznacza dla polskich kierowców?

Polscy klienci mogą otrzymać praktycznego SUV-a pomiędzy miejskim crossoverem, a większym samochodem rodzinnym, ale z oceną opłacalności trzeba poczekać na krajowy cennik.

Kia Polska nie ogłosiła jeszcze cen, terminu rozpoczęcia zamówień ani kompletnej listy wersji silnikowych. Zagraniczne konfiguracje nie muszą odpowiadać samochodom, które pojawią się w polskich salonach.

Najważniejsze będzie porównanie podstawowego Seltosa ze Sportage oraz hybrydy e-AWD z Kią Niro. W pierwszym przypadku zdecydują cena, bagażnik i standardowe wyposażenie. W drugim — zużycie paliwa, komfort, praktyczność i realna użyteczność elektrycznego napędu tylnej osi.

Werdykt 4rings.pl

Kia Seltos trafia do Europy z sensownym zestawem argumentów: kompaktowymi wymiarami, bagażnikiem do 536 l, benzynowym silnikiem 1.6 T-GDI oraz pełną hybrydą, która ma być dostępna również z elektrycznym napędem e-AWD i funkcją V2L.

Nie należy jednak z góry przedstawiać go jako taniego Sportage. Seltos może znaleźć własne miejsce w gamie jako praktyczny SUV dla rodzin, ale o jego pozycji zdecydują polskie ceny, wyposażenie seryjne i różnica kosztów względem Niro oraz Sportage.

Podziel się

Czytaj więcej

Złoty Volkswagen ID. Tiguan 2027, elektryczny SUV pokazany od przodu pod kątem w studiu
Aktualności

Volkswagen ID. Tiguan debiutuje. 600 km zasięgu, znamy cenę w Niemczech

Audi RS 5 Avant obok bolidu Audi R26 zespołu Audi Revolut F1 Team przed Grand Prix Singapuru 2026
Aktualności

Audi RS 5 wyprzedane na 2026 rok. Teraz błyszczy w Formule 1

Pobrałem oficjalny komunikat BMW Group PressClub Polska bezpośrednio. Wszystkie podane w artykule dane techniczne są dokładnie potwierdzone co do liczby, ale artykuł pomija bardzo dużo materiału ze źródła — w tym podstawowe wymiary nadwozia, które nie pojawiają się w ogóle. **Krytycznie pominięte: wymiary zewnętrzne.** Komunikat zawiera osobną sekcję z wymiarami, która w artykule nie pojawia się wcale: długość 4782 mm, szerokość 1895 mm, wysokość 1635 mm, rozstaw osi 2897 mm. To podstawowa dana dla SUV-a, zwykle oczekiwana w takim artykule. **Pominięte: systemy wspomagania kierowcy SAE poziomu 2 i BMW Symbiotic Drive.** Komunikat poświęca temu osobny akapit i pytanie w sekcji Q&A: iX3 M60 xDrive oferuje asystenta autostradowego umożliwiającego jazdę bez trzymania rąk na kierownicy przy prędkości do 130 km/h, we współpracy z systemem BMW Symbiotic Drive. Artykuł nie wspomina o tym w ogóle, mimo że to istotna funkcja z punktu widzenia kupującego. **Pominięte: funkcja Soft Stop.** Komunikat opisuje ją jako "najbardziej płynny proces zatrzymywania pojazdu w historii BMW" — samochód zatrzymuje się wyłącznie za pomocą rekuperacji, bez użycia hamulców konwencjonalnych w codziennej eksploatacji. Ciekawy, konkretny szczegół techniczny, całkowicie nieobecny w artykule. **Inne istotne pominięcia:** 1. **Heart of Joy działa dziesięć razy szybciej niż dotychczasowe systemy** — artykuł wspomina sam komputer, ale pomija tę konkretną liczbę z nagłówka komunikatu. 2. **Hamulce M Sport dostępne z czerwonymi lub niebieskimi zaciskami** — pominięte. 3. **Trzy warianty aranżacji wnętrza i siedem rodzajów tapicerki**: standardowo czarna Veganza z materiałem M PerformTex; opcjonalnie Contemporary (Black, Castanea, Digital White, Agave Green) oraz BMW Individual ze skórą Merino; opcjonalnie dwukolorowe fotele M Sport Adelaide Grey — bogaty opis wnętrza całkowicie pominięty w artykule. 4. **Inspiracja wyścigowa reflektorów M Yellow Lights**: punktem odniesienia był samochód wyścigowy BMW M Hybrid V8 — ciekawy kontekst motorsportowy, nieobecny w artykule. 5. **Elementy świetlne przy nerkach BMW**: trzy segmenty inspirowane paskami BMW M — pominięte. 6. **Łopatki przy kierownicy do aktywnego wpływania na charakterystykę układu M eDrive**, przyciski Boost Mode i M Mode — pominięte. 7. **Pakiet BMW Digital Premium i aplikacje M** (M Cockpit, M Drag Meter) — pominięte. 8. **Style My Modes: Relaxed, Balanced, Excited** — pominięte. 9. **Szósta generacja technologii M eDrive**: nowy silnik EESM, akumulatory z ogniwami cylindrycznymi, możliwość ładowania dwukierunkowego — artykuł opisuje tylko fragment tych zmian (falownik 420 A, przełożenie przekładni), pomijając kontekst "szóstej generacji" i ładowanie dwukierunkowe. 10. **Relingi dachowe w kolorze Black high-gloss** — pominięte. 11. **Spojler dachowy M zwiększający docisk tylnej osi** — artykuł wspomina sam spojler, ale nie jego funkcję aerodynamiczną. **W pełni potwierdzone:** - 450 kW/612 KM, 875 Nm, 0–100 km/h w 3,9 s, 240 km/h — dokładnie zgodne. - 108,7 kWh użytecznej pojemności, architektura 800 V — dokładnie zgodne. - Zasięg do 754 km WLTP, zużycie 20,5–17,6 kWh/100 km — dokładnie zgodne. - Ładowanie DC do 400 kW, +340 km w 10 minut (ISO 12906, WLTP), AC do 22 kW — dokładnie zgodne. - Falownik 420 A zamiast 300 A, zmienione przełożenie przekładni — dokładnie zgodne. - Zamówienia od końca stycznia 2027, produkcja od wiosny 2027 w Debreczynie — dokładnie zgodne. - Adaptacyjne zawieszenie M, sportowy układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu, mechanizm różnicowy M Sport, dodatkowe łączniki stabilizatora, usztywnienia przedniej części — dokładnie zgodne. - 21-calowe obręcze M standardowo, do 22 cali opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Pakiety M Sport Exterior i BMW Iconic Glow, reflektory M Yellow Lights (tylko ze światłami mijania, zależnie od rynku) — dokładnie zgodne. - BMW Panoramic iDrive z OS X, ekran 17,9 cala, BMW 3D Head-Up Display opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Fotele M Sport z masażem, Harman Kardon 13 głośników/430 W — dokładnie zgodne. - Heart of Joy i BMW M Dynamic Performance Control — dokładnie zgodne. Rekomendacja: dodanie wymiarów nadwozia to absolutne minimum do uzupełnienia — ich brak jest zauważalny w artykule o nowym modelu SUV-a.
Aktualności

BMW iX3 M60 xDrive debiutuje z mocą 612 KM i zasięgiem do 754 km

MINI Countryman Untamed Edition podczas jazdy asfaltową drogą na tle gór i lasu
Aktualności

MINI Countryman Untamed Edition debiutuje. Co dostanie wersja na wyprawy?

Niebieski Jaguar Type 01 widoczny od tyłu i z boku w betonowym przejeździe
Aktualności

Jaguar Type 01 debiutuje. Elektryczne GT ma do 1030 KM

Audi Q9 podczas odsłonięcia na premierowym pokazie w Warszawie
Aktualności

Audi Q9 zadebiutowało w Polsce. Cena od 516 600 zł