4rings.pl
Premiery samochodów

Jeep Compass 4xe ma 375 KM i napęd 4×4. Ruszyły zamówienia

Jeep Compass 4xe w ujęciu trzy czwarte z przodu nad jeziorem
Jeep Compass 4xe kosztuje od 231 000 zł i oferuje 375 KM oraz elektryczny napęd na cztery koła. Foto: materiały prasowe Jeep.

Jeep Compass 4xe kosztuje w Polsce od 231 000 zł. Najmocniejsza wersja nowej generacji jest pełnym elektrykiem z dwoma silnikami, mocą 375 KM, napędem na cztery koła i zasięgiem do 600 km WLTP. Polski konfigurator jest już dostępny, a do ceny samochodu doliczana jest opłata transportowa w wysokości 500 zł.

Najważniejsze informacje

  • Cena od 231 000 zł — tyle kosztuje w Polsce podstawowy Jeep Compass Upland 4xe.
  • 375 KM i napęd 4x4 — Compass 4xe jest najmocniejszą odmianą nowej generacji modelu.
  • Do 600 km WLTP — wersja AWD korzysta z akumulatora o pojemności użytkowej 96,1 kWh.
  • Ładowanie DC do 160 kW — uzupełnienie energii od 20 do 80 proc. ma zajmować 31 minut.

Nazwa 4xe może tym razem wprowadzać w błąd. W dotychczasowych modelach Jeepa oznaczenie kojarzyło się głównie z hybrydami plug-in, natomiast nowy Compass 4xe jest samochodem w pełni elektrycznym. Napęd wykorzystuje dwa niezależne moduły elektryczne — po jednym przy każdej osi.

W gamie pozostają także e-Hybrid o mocy 145 KM, e-Hybrid Plug-In oraz podstawowy BEV o mocy 213 KM i zasięgu do 500 km WLTP. Nowe odmiany 4xe i Long Range rozszerzają ofertę w dwóch różnych kierunkach: lepszych możliwości poza asfaltem oraz możliwie dużego zasięgu.

Compass jest jednym z najważniejszych modeli Jeepa. Pierwsza generacja zadebiutowała w 2006 roku, a światowa sprzedaż przekroczyła dotąd 2,5 mln egzemplarzy. Nowy model zaprojektowano w Turynie i jest produkowany w zakładzie Stellantis w Melfi we Włoszech.

Czym Jeep Compass 4xe różni się od hybrydy plug-in?

Jeep Compass 4xe o mocy 375 KM jest pełnym elektrykiem z napędem na obie osie, a nie hybrydą plug-in. Przedni moduł napędowy osiąga maksymalnie 157 kW, natomiast tylny 132 kW.

Tylny silnik został opracowany specjalnie dla Jeepa i według producenta ma najwyższe parametry mocy oraz momentu obrotowego spośród napędów zastosowanych dotąd w samochodach opartych na platformie STLA Medium.

Polska strona producenta podaje maksymalny moment obrotowy wynoszący 345 Nm na osi przedniej i 232 Nm na osi tylnej. W gamie Compassa osobno występuje e-Hybrid Plug-In, który łączy jednostkę spalinową z układem elektrycznym. Odmiana 4xe nie ma silnika benzynowego — energia pochodzi wyłącznie z akumulatora trakcyjnego.

Wersja Compass 4xe
Napęd BEV, dwa silniki, AWD
Moc 375 KM
Akumulator 96,1 kWh użyteczne
Zasięg do 600 km WLTP
Cena od 231 000 zł
Wersja BEV Long Range
Napęd BEV, jeden silnik, FWD
Moc 231 KM
Akumulator 96,3 kWh użyteczne
Zasięg do 674 km WLTP
Wersja BEV Standard Range
Napęd BEV, FWD
Moc 213 KM
Akumulator 74 kWh użyteczne
Zasięg do 500 km WLTP
Boczny profil elektrycznego Jeepa Compassa 4xe nad jeziorem
Jeep Compass 4xe łączy elektryczny napęd AWD z podniesionym zawieszeniem i terenowymi osłonami nadwozia. Foto: materiały prasowe Jeep.

Jaki zasięg i akumulator ma Jeep Compass 4xe?

Compass 4xe korzysta z akumulatora o pojemności użytkowej 96,1 kWh i według polskiej specyfikacji ma przejeżdżać do 600 km WLTP. Producent podaje zużycie energii na poziomie od 19,5 do 20,7 kWh/100 km.

Polska strona modelu potwierdza maksymalną moc ładowania prądem stałym wynoszącą 160 kW. Uzupełnienie energii od 20 do 80 proc. ma zajmować około 31 minut. Są to wartości inne niż we wcześniejszym europejskim komunikacie, który mówił o 27 minutach, dlatego dla samochodu oferowanego w Polsce właściwsze są dane z lokalnej strony modelu.

Compass BEV Long Range otrzyma akumulator litowo-jonowy złożony z 12 modułów i 192 ogniw. Jego pojemność użytkowa wynosi 96,3 kWh. Producent zapowiada także prekondycjonowanie, czyli możliwość przygotowania baterii do szybkiego ładowania przed dojazdem do stacji.

Long Range ma moc 170 kW, czyli 231 KM, i napęd na przednią oś. Mniejsza liczba silników oraz nastawienie na efektywność pozwalają zwiększyć deklarowany zasięg do 674 km WLTP. Dla tej wersji europejski komunikat podaje około 27 minut ładowania od 20 do 80 proc.

Czy 375-konny Jeep Compass 4xe rzeczywiście nadaje się w teren?

Compass 4xe otrzymał nie tylko mocniejszy napęd, ale także podniesione zawieszenie, zmienione zderzaki i tryby jazdy przygotowane do poruszania się poza asfaltem. Zawieszenie podniesiono o 10 mm, natomiast deklarowana głębokość brodzenia wynosi do 480 mm.

Dolne partie nadwozia i zderzaki wykonano z czarnego tworzywa barwionego w masie. Drobne zarysowania nie powinny więc odsłaniać kontrastującej warstwy lakieru tak wyraźnie jak w przypadku elementów malowanych w kolorze nadwozia.

Kąt natarcia 28°
Kąt rampowy 17°
Kąt zejścia 31°
Głębokość brodzenia do 480 mm
Podniesienie zawieszenia 10 mm
Tryby jazdy 5
Maksymalne nachylenie do 20%
Tryb terenowy 4WD Lock

Tylny silnik współpracuje z redukcją o przełożeniu 14:1. Producent podaje moment wynoszący do 3100 Nm na tylnych kołach. Jest to jednak wartość po przełożeniu, dlatego nie należy porównywać jej bezpośrednio z momentem obrotowym silnika podawanym w typowych specyfikacjach samochodów.

Jeep deklaruje możliwość pokonywania wzniesień o nachyleniu do 20 proc. nawet przy całkowitym braku przyczepności przednich kół. W takiej sytuacji samochód może wykorzystać napęd tylnej osi.

Jak działają tryby Selec-Terrain w Compassie 4xe?

Jeep Compass 4xe oferuje pięć trybów, które zmieniają dostępną moc, reakcję układu kierowniczego, pracę napędu i ustawienia systemu stabilizacji toru jazdy. Tryb 4WD Lock jest dostępny wyłącznie w odmianie 4xe.

  • Auto — wykorzystuje do 90 proc. mocy i zachowuje zbalansowane ustawienia układu napędowego oraz kierowniczego.
  • Sport — udostępnia pełną moc z funkcją overboost i zwiększa reakcję samochodu na polecenia kierowcy.
  • Snow — ogranicza moc do 80 proc., aby ułatwić płynne ruszanie i utrzymanie trakcji na śliskiej nawierzchni.
  • Sand/Mud — wykorzystuje pełną moc z overboostem oraz terenowe ustawienia napędu i ESP.
  • 4WD Lock — utrzymuje aktywny napęd obu osi podczas jazdy w trudniejszych warunkach.
Tył Jeepa Compassa 4xe z oznaczeniem 4xe nad jeziorem
Compass 4xe ma dwa silniki elektryczne, napęd na obie osie oraz terenowy tryb 4WD Lock. Foto: materiały prasowe Jeep.

Same tryby elektroniczne nie zrobią z Compassa terenówki na ramie, ale dwa niezależne silniki, odpowiednie kąty nadwozia i możliwość stałego wykorzystania obu osi, dają wersji 4xe więcej realnych możliwości, niż typowemu elektrycznemu crossoverowi z napędem na przód.

Co zmieniono we wnętrzu Compassa 4xe?

Wnętrze wersji 4xe przygotowano z myślą o łatwiejszym czyszczeniu oraz przewożeniu mokrego lub zabrudzonego sprzętu. Tapicerka pokryta powłoką poliuretanową ma być dwukrotnie bardziej odporna na zużycie niż tradycyjne materiały tekstylne.

Wnętrze Jeepa Compassa 4xe z cyfrowymi zegarami i ekranem multimedialnym
Wnętrze Compassa 4xe otrzymało cyfrowe zegary, ekran multimedialny i materiały przystosowane do intensywnego użytkowania. Foto: materiały prasowe Jeep.

Oparcia tylnej kanapy otrzymały powierzchnię odporną na zarysowania, a podłogę chronią gumowe dywaniki. Takie rozwiązania mogą przydać się osobom przewożącym rowery, sprzęt turystyczny, narzędzia albo zwierzęta.

Bagażnik ma pomieścić do 550 litrów, a dodatkowe schowki w kabinie oferują łącznie 34 litry. Współczynnik oporu powietrza całej gamy wynosi Cx 0,29, co jest dobrym wynikiem jak na SUV-a tej klasy.

Jakie wyposażenie otrzyma Jeep Compass 4xe?

Elektryczny Compass 4xe będzie oferowany w wersjach Upland i Overland. Podstawowa odmiana Upland, wyceniona od 231 000 zł, otrzymuje między innymi kontrolę zjazdu ze wzniesienia, 19-calowe koła z oponami całorocznymi, zaczep holowniczy, światła przeciwmgielne i relingi dachowe.

Overland dołoży dedykowane 19-calowe obręcze, podświetlany siedmioszczelinowy grill, reflektory Matrix LED, matowoczarne wykończenie przedniego pasa, przyciemniane tylne szyby oraz odporniejszą tapicerkę. Ostateczna cena samochodu może wzrosnąć po wybraniu lakieru, wnętrza, kół i wyposażenia dodatkowego w konfiguratorze.

Ekran multimedialny Jeepa Compassa 4xe z ustawieniami foteli i klimatyzacji
System multimedialny Compassa pozwala sterować między innymi klimatyzacją, ogrzewaniem i wentylacją foteli. Foto: materiały prasowe Jeep.

Compass BEV Long Range będzie oferowany w odmianach Altitude, Business i Summit. Altitude obejmuje między innymi reflektory Full LED, automatyczną klimatyzację, cyfrowe zegary 10,25 cala oraz ekran multimedialny o przekątnej 16 cali. Summit dodaje reflektory matrycowe, 20-calowe koła, podgrzewane i elektrycznie regulowane fotele oraz rozbudowane oświetlenie ambientowe. W ofercie znajdzie się również panoramiczny dach o powierzchni 7700 cm².

Ile kosztuje Jeep Compass 4xe w Polsce?

Jeep Compass 4xe kosztuje w Polsce od 231 000 zł za podstawową wersję Upland. Do podanej ceny producent dolicza opłatę transportową wynoszącą 500 zł brutto, dlatego minimalna kwota przed wyborem dodatkowych opcji wynosi w praktyce 231 500 zł.

Cena podstawowa 231 000 zł
Opłata transportowa 500 zł
Cena minimalna z transportem 231 500 zł
Wersja Upland 4xe

Cena dotyczy konfiguracji podstawowej i może wzrosnąć po wybraniu innego lakieru, obręczy, wykończenia wnętrza lub wyposażenia opcjonalnego. Jeep zastrzega również możliwość zmiany cen i specyfikacji.

Kwota 231 000 zł oznacza, że Compass 4xe znajduje się wyraźnie powyżej przednionapędowej wersji elektrycznej z mniejszym akumulatorem. Dopłata obejmuje jednak nie tylko większą moc, ale też drugi silnik, napęd AWD, większy akumulator, zmodyfikowane zawieszenie i wyposażenie przygotowane do jazdy poza asfaltem.

Która wersja nowego Jeepa Compassa ma najwięcej sensu?

Compass 4xe jest przeznaczony dla kierowcy potrzebującego napędu AWD i lepszych możliwości poza asfaltem, natomiast BEV Long Range będzie rozsądniejszy dla osoby stawiającej przede wszystkim na zasięg. Podstawowy BEV o mocy 213 KM może wystarczyć do codziennej jazdy, jeżeli niższa cena jest ważniejsza od napędu obu osi.

Różnica między 4xe i Long Range nie ogranicza się do osiągów. Long Range ma jeden silnik i napęd na przód, dzięki czemu jest nastawiony na efektywność. Wersja 4xe wykorzystuje dwa silniki, podniesione zawieszenie, pięć trybów Selec-Terrain i bardziej odporne wykończenie.

Dla kogo to ma sens?

  • Compass 4xe — dla kierowcy potrzebującego napędu 4x4, większej mocy i możliwości jazdy poza asfaltem.
  • BEV Long Range — dla osoby regularnie jeżdżącej w trasie, której zależy na maksymalnym zasięgu.
  • BEV 213 KM — do codziennych dojazdów, jeżeli napęd obu osi nie jest potrzebny.
  • e-Hybrid Plug-In — dla kierowcy, który chce ładować samochód, ale nie jest gotowy na pełnego elektryka.

Więcej informacji o nowych modelach bateryjnych znajduje się w dziale samochody elektryczne. Kierowcy rozważający mocnego SUV-a zelektryfikowanego, mogą również sprawdzić opis modelu Omoda 9 Super Hybrid o mocy 537 KM.

Werdykt 4rings.pl

Jeep Compass 4xe za 231 000 zł jest propozycją znacznie bardziej konkretną niż sama zapowiedź wersji o mocy 375 KM. Dostajemy dwa silniki, napęd AWD, duży akumulator, tryb 4WD Lock i realne modyfikacje terenowe. Kierowcy poruszający się niemal wyłącznie po asfalcie mogą jednak więcej zyskać na przednionapędowym Long Range, który oferuje większy zasięg. Compass 4xe ma najwięcej sensu dla osoby, która rzeczywiście wykorzysta jego napęd na obie osie i bardziej odporne wyposażenie.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje Jeep Compass 4xe w Polsce?

Jeep Compass 4xe kosztuje od 231 000 zł. Do ceny doliczana jest opłata transportowa w wysokości 500 zł brutto.

Czy Jeep Compass 4xe o mocy 375 KM jest hybrydą plug-in?

Nie. Nowy Compass 4xe o mocy 375 KM jest pełnym samochodem elektrycznym z dwoma silnikami i napędem na cztery koła. Hybryda plug-in pozostaje osobną wersją w gamie.

Jaki zasięg ma Jeep Compass 4xe?

Polska strona producenta podaje zasięg do 600 km według WLTP. Przednionapędowy Compass BEV Long Range ma oferować do 674 km WLTP.

Jak długo ładuje się elektryczny Jeep Compass 4xe?

Ładowanie od 20 do 80 proc. ma zajmować około 31 minut. Maksymalna moc ładowania prądem stałym wynosi 160 kW.

Ile mocy ma Jeep Compass 4xe?

Łączna moc napędu wynosi 375 KM. Przedni moduł elektryczny osiąga maksymalnie 157 kW, a tylny 132 kW.

Czy Jeep Compass 4xe ma napęd 4x4?

Tak. Samochód ma dwa niezależne silniki elektryczne, napęd na obie osie oraz tryb 4WD Lock.

Podziel się

Czytaj więcej

Złoty Volkswagen ID. Tiguan 2027, elektryczny SUV pokazany od przodu pod kątem w studiu
Aktualności

Volkswagen ID. Tiguan debiutuje. 600 km zasięgu, znamy cenę w Niemczech

Audi RS 5 Avant obok bolidu Audi R26 zespołu Audi Revolut F1 Team przed Grand Prix Singapuru 2026
Aktualności

Audi RS 5 wyprzedane na 2026 rok. Teraz błyszczy w Formule 1

Pobrałem oficjalny komunikat BMW Group PressClub Polska bezpośrednio. Wszystkie podane w artykule dane techniczne są dokładnie potwierdzone co do liczby, ale artykuł pomija bardzo dużo materiału ze źródła — w tym podstawowe wymiary nadwozia, które nie pojawiają się w ogóle. **Krytycznie pominięte: wymiary zewnętrzne.** Komunikat zawiera osobną sekcję z wymiarami, która w artykule nie pojawia się wcale: długość 4782 mm, szerokość 1895 mm, wysokość 1635 mm, rozstaw osi 2897 mm. To podstawowa dana dla SUV-a, zwykle oczekiwana w takim artykule. **Pominięte: systemy wspomagania kierowcy SAE poziomu 2 i BMW Symbiotic Drive.** Komunikat poświęca temu osobny akapit i pytanie w sekcji Q&A: iX3 M60 xDrive oferuje asystenta autostradowego umożliwiającego jazdę bez trzymania rąk na kierownicy przy prędkości do 130 km/h, we współpracy z systemem BMW Symbiotic Drive. Artykuł nie wspomina o tym w ogóle, mimo że to istotna funkcja z punktu widzenia kupującego. **Pominięte: funkcja Soft Stop.** Komunikat opisuje ją jako "najbardziej płynny proces zatrzymywania pojazdu w historii BMW" — samochód zatrzymuje się wyłącznie za pomocą rekuperacji, bez użycia hamulców konwencjonalnych w codziennej eksploatacji. Ciekawy, konkretny szczegół techniczny, całkowicie nieobecny w artykule. **Inne istotne pominięcia:** 1. **Heart of Joy działa dziesięć razy szybciej niż dotychczasowe systemy** — artykuł wspomina sam komputer, ale pomija tę konkretną liczbę z nagłówka komunikatu. 2. **Hamulce M Sport dostępne z czerwonymi lub niebieskimi zaciskami** — pominięte. 3. **Trzy warianty aranżacji wnętrza i siedem rodzajów tapicerki**: standardowo czarna Veganza z materiałem M PerformTex; opcjonalnie Contemporary (Black, Castanea, Digital White, Agave Green) oraz BMW Individual ze skórą Merino; opcjonalnie dwukolorowe fotele M Sport Adelaide Grey — bogaty opis wnętrza całkowicie pominięty w artykule. 4. **Inspiracja wyścigowa reflektorów M Yellow Lights**: punktem odniesienia był samochód wyścigowy BMW M Hybrid V8 — ciekawy kontekst motorsportowy, nieobecny w artykule. 5. **Elementy świetlne przy nerkach BMW**: trzy segmenty inspirowane paskami BMW M — pominięte. 6. **Łopatki przy kierownicy do aktywnego wpływania na charakterystykę układu M eDrive**, przyciski Boost Mode i M Mode — pominięte. 7. **Pakiet BMW Digital Premium i aplikacje M** (M Cockpit, M Drag Meter) — pominięte. 8. **Style My Modes: Relaxed, Balanced, Excited** — pominięte. 9. **Szósta generacja technologii M eDrive**: nowy silnik EESM, akumulatory z ogniwami cylindrycznymi, możliwość ładowania dwukierunkowego — artykuł opisuje tylko fragment tych zmian (falownik 420 A, przełożenie przekładni), pomijając kontekst "szóstej generacji" i ładowanie dwukierunkowe. 10. **Relingi dachowe w kolorze Black high-gloss** — pominięte. 11. **Spojler dachowy M zwiększający docisk tylnej osi** — artykuł wspomina sam spojler, ale nie jego funkcję aerodynamiczną. **W pełni potwierdzone:** - 450 kW/612 KM, 875 Nm, 0–100 km/h w 3,9 s, 240 km/h — dokładnie zgodne. - 108,7 kWh użytecznej pojemności, architektura 800 V — dokładnie zgodne. - Zasięg do 754 km WLTP, zużycie 20,5–17,6 kWh/100 km — dokładnie zgodne. - Ładowanie DC do 400 kW, +340 km w 10 minut (ISO 12906, WLTP), AC do 22 kW — dokładnie zgodne. - Falownik 420 A zamiast 300 A, zmienione przełożenie przekładni — dokładnie zgodne. - Zamówienia od końca stycznia 2027, produkcja od wiosny 2027 w Debreczynie — dokładnie zgodne. - Adaptacyjne zawieszenie M, sportowy układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu, mechanizm różnicowy M Sport, dodatkowe łączniki stabilizatora, usztywnienia przedniej części — dokładnie zgodne. - 21-calowe obręcze M standardowo, do 22 cali opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Pakiety M Sport Exterior i BMW Iconic Glow, reflektory M Yellow Lights (tylko ze światłami mijania, zależnie od rynku) — dokładnie zgodne. - BMW Panoramic iDrive z OS X, ekran 17,9 cala, BMW 3D Head-Up Display opcjonalnie — dokładnie zgodne. - Fotele M Sport z masażem, Harman Kardon 13 głośników/430 W — dokładnie zgodne. - Heart of Joy i BMW M Dynamic Performance Control — dokładnie zgodne. Rekomendacja: dodanie wymiarów nadwozia to absolutne minimum do uzupełnienia — ich brak jest zauważalny w artykule o nowym modelu SUV-a.
Aktualności

BMW iX3 M60 xDrive debiutuje z mocą 612 KM i zasięgiem do 754 km

MINI Countryman Untamed Edition podczas jazdy asfaltową drogą na tle gór i lasu
Aktualności

MINI Countryman Untamed Edition debiutuje. Co dostanie wersja na wyprawy?

Niebieski Jaguar Type 01 widoczny od tyłu i z boku w betonowym przejeździe
Aktualności

Jaguar Type 01 debiutuje. Elektryczne GT ma do 1030 KM

Audi Q9 podczas odsłonięcia na premierowym pokazie w Warszawie
Aktualności

Audi Q9 zadebiutowało w Polsce. Cena od 516 600 zł